Podle účelu dílny je důležité zvolit její dispozice i vybavení. Zatímco například elektrikář bude mít více drátků, kutil pracující se dřevem uvítá spíše kvalitní dláta nebo hoblíky. Je však výbava, která by neměla chybět v žádné dílně.
S ohledem na celkovou velikost prostoru je možné zvolit různé skříňky, regály a police. Využít lze rovněž horní část pomocí různých závěsných systémů pro uložení sezónního nářadí nebo nářadí, které se používá méně často. Vhodné je čerpat inspiraci od přátel a známých nebo je možné využít i rady odborníka.
Důležitý je výběr stolu a jeho velikost. Měl by mít odolný povrch, který se dobře udržuje. Dobré je využít různých modulárních systémů, opatřených zásuvkami pro uložení nářadí nebo materiálu. Lepší komfort při práci poskytne stůl, který je pevně ukotven k zemi nebo ke zdi.
Velkým problémem bývá způsob ukládání malého nářadí, různých šroubků, matiček a jiných drobností. K tomu je nejvhodnější skříňka s mnoha malými šuplíky a různými přihrádkami. Přenosný box na nejběžnější nářadí se hodí pro práce, které není možné provést přímo v dílně a potřebujeme k nim více druhů nářadí nebo materiálu. Provádíme-li práce mimo dílnu často a potřebujeme-li více nářadí a materiálu, bude výborným pomocníkem malý vozík, kterým vše přepravíme.
Nezapomínejme na ochranné pomůcky, bez nich dochází mnohdy k naprosto zbytečným zraněním, někdy mohou být i vážná a trvalá, třeba při poranění oka. Proto by v žádné dílně neměly chybět ochranné brýle nebo ochranný štít, ani pracovní rukavice. Hodit se může i malá lékárnička nebo hasicí přístroj.
Správný kutil, i když je někde na cestách, pod stanem nebo na kole, má vždy u sebe kapesní nářadí. Ať už ve formě skládacího kapesního nože, který obsahuje například i šroubováček nebo speciální skládací šroubováky a imbusové klíče různých velikostí.