Bílý cukr se přidává téměř do všeho. Samozřejmostí jsou sladkosti, ale vyskytuje se i tam, kde bychom ho nečekali. Například v pečivu. Je proto velice obtížné se mu vyhnout, a tak ho v menším nebo větším množství konzumujeme všichni. Měli bychom však vědět, že bílý cukr způsobuje obezitu, není našemu tělu vůbec prospěšný, a tak bychom měli jeho spotřebu omezovat. Hlavně bychom měli omezit pití sladkých limonád, největší množství obsahují kolové nápoje, více informací například – www.corenso.cz/obezita-i-ochrana-zivotniho-prostredi. Na trhu najdeme spoustu náhražek a sladidel, která jsou našemu tělu prospěšnější.
Stévie
Stévie je malá rostlinka, která se pěstuje převážně v Brazílii. Ke konzumaci se používají její listy, které jsou bez kalorií a mohou být stonásobně sladší než normální cukr. V obchodech najdeme spoustu značek a různé druhy – kapky, prášek struktury cukru, nebo tablety. Hodí se při pečení, slazení čajů nebo kávy, vlastně téměř kamkoliv a stačí velmi malé množství.
Třtinový cukr
Nesmíme si plést hnědý řepný cukr s třtinovým cukrem. Ne každý hnědý cukr, který v obchodě najdete je třtinový. Některý je pouze obyčejný řepný cukr obarvený karamelem, tedy ještě horší než obyčejný bílý cukr. Oproti řepnému cukr obsahuje ten třtinový zdravou melasu a je proto vhodnější. Ovšem stále je to jenom cukr a neměli bychom to s ním přehánět.
Sirupy
Datlový, rýžový, agávový, čekankový, kukuřičný, javorový. Všechny jsou dražší než jiné náhražky cukru, ale mají nižší glykemický index – pomalé využití energie. Najdeme je ve zdravých výživách a jsou výborné například jako poleva na lívance nebo palačinky.
Med
Med je produkován včelami, které ho mají jako zásobu živin na zimní měsíce. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, které se zachovají pouze při nízké teplotě. Pokud ho dáme do prostředí teplejšího než 50 stupňů, o všechny tyto cenné látky přijde. Také je zde otázka etiky, kdy získávání medu může včelám škodit, a tak je na Vás, zdali ho považujete za vhodný.