Přednosti
Současná doba nahrává levným, rychlým a dostupným stavebním řešením a do pozadí ustupují po staletí využívané technologie pálených cihel. Nahrazují je tepelně izolační příčkovky a tvárnice Ytong a pochopitelně i sádrokarton. Obalit sádru papírem byl zajímavý objev a jeho tvůrce zřejmě nepředpokládal, jakou oblibu tento specifický materiál lidem přinese.
Je velice levný a s pomocí kovové konstrukce z pozinkovaného tenkého plechu zhotovíte množství různorodých tvarů stěn, příček, stropů a podhledů.
Někteří kutilové jej považují za tvůrčí prostor pro svou vlastní realizaci a velice rádi si tímto způsobem hrají jako malé děti. Práce jim jde od ruky a velmi rychle jednotlivé desky přibývají jedna vedle druhé.
Výhodou je také práce tzv. na sucho. Vodu potřebujete pouze pro zpracování některých sypkých tmelů a práce je také obvykle čistá, pokud si odmyslíte nepříjemný prach při broušení jednotlivých zatmelených spár.
Nevýhody
Malování – malování po klasické štukové omítce nepředstavuje žádný problém ani po několika desetiletích. Stále dokola lze starou malbu škrábat. Se shodným postupem však nepochodíte u kartonových stěn. Jistou výhodou je alespoň silná nasákavost a minimální sklon k praskání, jak tomu bývá u vápenných omítek.
Tepelná a zvuková izolace – Jedná se pouze o velmi tenký materiál a ten sám o sobě není žádnou protihlukovou ani tepelně izolační bariérou. Musíte pamatovat na izolaci z minerální vaty či polystyrenu, a tím pádem také na větší šířku stěn a stropu, než bývá u klasického zdiva.
Sádra a karton – papírový karton je sice prodyšný, ale na rozdíl od něho se stejnými vlastnostmi nemůže pochlubit sádra. Každý zkušený odborník vám sdělí zásadní rozdíl mezi sádrokartonem a klasickou zděnou omítkou, který tkví v reakci s vydechovaným oxidem uhličitým. Zdivo z tvárnic a z cihel omítnuté vápennou směsí a štukem se s oxidem uhličitým slučuje za vzniku uhličitanů, tedy vápenných solí. Kdežto sádra je vůči tomuto plynu netečná. Může se vám to zdát podivné, ale sádrokarton lze přirovnat k neprodyšné plastové vrstvě, a jestliže máte na podlaze vinyl nebo lamino, či syntetický koberec, a ze sádrokartonu zhotovené stropní podhledy a kolmé stěny, a k tomu všemu plastová okna, nacházíte se v plastové krabici. Pak musíte pamatovat alespoň na dostatečné větrání.