Králíci jsou nesmírně citliví, mají rádi klid a špatně snáší nadměrný hluk, neurvalé chování a zbrklé pohyby. Zvláště v okamžiku, kdy si jej přinesete domů první den. První, co musíte udělat, vložit přepravku s králíkem do klece, otevřít ji a ponechat mu dostatek času, aby sám prozkoumal svůj nový domov. Mějte připravené různé pamlsky, kterými snížíte jeho stres, a děti k němu pusťte až druhý den, kdy se již částečně na nové prostředí adaptuje.
Zakrslá králičí plemena můžete mít v rodinném domě, ale i v bytě. Jsou poměrně skromná ve svých nárocích, pouze byste je neměli nechávat dlouhodobě uzavřené v kotci nebo v kleci. Vyžadují alespoň trochu volného pohybu, aby mohla lépe trávit potravu a regenerovat organismus.
Optimální velikost klece králíkanebo dřevěného kotce je jeden čtvereční metr. Na trhu jich existuje bezpočet, mají různé systémy dvířek a zavírání, většinou jsou obdélníkového průřezu o stranách dlouhých 120 a 80 cm.
Ideální stav je pochopitelně vytvořit volný výběh na zahradě, ale králíkovi můžete dopřát i pohyb v bytě po podlaze pokoje. Musíte pouze dbát na bezpečnostní opatření, tedy schovat všechny prodlužovací šňůry a elektrické kabely, uzavřít okna, případně dveře a především zamezit kontaktu s jedovatými druhy rostlin.
Krmení
Klíčovou potravou pro králíky je seno nebo čerstvá travnatá směs. Nezapomínejte na dostatečnou kvalitu a dávejte pozor na plesnivění a zapaření. Přestože jsou králíčci ideálním mazlíčkem pro děti, měli bychom na jejich péči dohlédnout. Pozornost musíme zaměřit především na pravidelnou kontrolu váhy, jestliže zvířátko nápadně hubne i při dostatku potravy, bývá napadeno parazity. Kvalita krmiva se pozná na vitalitě zvířete, ale také na jeho srsti. Měla by být hustá a hebká, jestliže je slepená do chuchvalců, objednejte se pro jistotu u veterináře.