Jak postupovat, když banka zamítne žádost o úvěr? Existuje ještě nějaké možnost, jak nakonec tíženou finanční injekci přeci jenom získat? Je zapotřebí si říci, že podmínky pro získání úvěru v bankovním sektoru jsou opravdu přísné a stačí malá pochybnost ze strany banky a žadatel s největší pravděpodobností odejde s nepořízenou. Jako jsou tedy nejčastější příčiny, které vedou žadatele k neúspěchu, a dá se jim nějak zabránit?
Na trhu je v současné době přebytek likvidy, není se tak čemu divit, že jednotlivé banky doslova bojují o každého nového klienta. Proč se tedy najde tolik zamítnutých žádostí o úvěr a nešťastných žadatelů, které se sklíčenou tváří opouští pobočky bank? Odpověď je vcelku jednoduchá, za vším stojí přísná legislativa. Česká národní banka pravidelně upravuje podmínky pro získání úvěrů, pokud jim některý žadatel nevyhoví, je jeho žádost nemilosrdně zamítnuta. Banky, i kdyby chtěly, tak zkrátka žadateli půjčit nemohou, aniž by se dostatečně nepřesvědčily, že je schopen dostát svým závazkům. Pokud by tak banka neučinila, později by mohla být smlouva napadnuta pro neplatnost, což by pro banku mohlo znamenat nedozírné následky. Za zamítnutím úvěru tak nehledejte nevstřícnost bank, ale složitou legislativu.
Pracovní smlouva
Jedním s klíčových faktorů při posuzování schopnosti žadatele splácet úvěr je výše měsíčního příjmu. Pokud žadatel nedisponuje pracovní smlouvou na dobu neurčitou, je ve zkušební nebo výpovědní lhůtě nebo zkrátka není schopen své příjmy doložit, je to pro banku ukazatel nedůvěryhodného žadatele. Hypotéka bez doložení příjmu je jedna z mála možností, jak si i tito žadatelé nakonec mohou přeci jenom půjčit větší obnos peněz.
Záznamy v registrech dlužníků
Pokud máte, byť jen malý, záznam v některém z registru dlužníků, na úvěr můžete zkrátka v bance zapomenout.