Každý, kdo je uživatelem internetu se jistě setkal s jednou věcí. Některé stránky po nás chtějí přístupové heslo. Heslo je na internetových stránkách naprosto běžným fenoménem, se kterým se setkáte na mnoha stránkách.
· Pokud se přihlásíme na stránky některé internetové prodejnya zaregistrujeme se, zadáme krom jména právě i heslo.
· Heslem jsme chráněni proti takzvaným hackerům.Lidem, kteří se snaží nabourat do všeho, co s internetem souvisí.
Někteří lidé důležitost správného hesla podceňují. Důkazem tohoto tvrzení je fakt, že zadávají naprosto nesmyslně to nejjednodušší, co je v tu chvíli napadne.
Mazlíčky raději vynechat
V první trojici nejhloupějších internetových heselfiguruje klasické heslo, které zní „heslo“. Někdy česky, někdy anglicky. Lidé si mnohdy myslí, že na tom tak nezáleží. Druhé místo obsadila postupka z čísel od jedné do šesti. Na třetím místě se umístila stejná postupka, která je jen obohacena o číslo sedm a osm.
Dalším nejrozšířenějším heslem jsou jména domácích mazlíčků a členů rodiny.
· Pokud zadáme heslo, které je čtyřmístné a složené z devíti znaků, dokáže ho hacker odtajnit už za dvě minuty. Jak je to možné? Pomocí speciálního programu.
Aby na nás hacker nemohl
Počítač, který má dvoujádrový a čtyřjádrový procesor, dovolí speciálnímu programu za jednu vteřinu prověřit až sto možných kombinací. Je to až neuvěřitelné. Jestliže znaky přidáváme, odhalení logicky ztěžujeme.
· Na odhalení hesla, které má dvanáct znaků a sedmnáct možných znaků na kombinování, už by musel pracovat sto dvacet jeden rok.
A vzhledem k tomu, že na internetu máme
– své osobní údaje
– zprávy v mailu
– důvěrné dokumenty
jistě se ostražitost vyplatí. Zvláště, jestli používáme službu internetového bankovnictví. Nebezpečí není jen v nabourání se do soukromí, ale hrozí nám i ztráta dat.