Jedním ze základních předpokladů toho, abychom měli vodu v bazénu průzračně čistou po celou sezónu, je správně fungující filtrační zařízení. Právě to je totiž odpovědné za odstraňování největšího podílu nečistot.
Princip tohoto vynálezu je poměrně jednoduchý, jak už to u účinných věcí bývá. Čerpadlo nasává vodu, prožene ji přes filtrační médium, kde se vyčistí, a nakonec ji pustí zpět do bazénu. Vzhledem k tomu, že obvykle pracuje prakticky nepřetržitě, dokáže obvykle udržovat úroveň nečistot na přijatelné úrovni.
Jeho účinnost pak závisí z velké části také na použitém filtračním médiu. Používá se speciální voděodolný papír, látka, avšak nejčastěji zde najdeme písek.
A není divu, přeci jen má nejlepší čisticí schopnosti ze všech uvedených materiálů, i když se to na první pohled nezdá. Jeho schopností využívali lidé již ve starověku, a využívají se dodnes. A to je ten nejlepší doklad toho, že se skutečně jedná o účinnou metodu čištění vody.
Jednoduše řečeno, mokrý písek vytvoří kompaktní hmotu, jak ví každý, kdo někdy stavěl na pískovišti bábovičky. Ačkoliv se však jeví jako jednolitý materiál, ve skutečnosti je tvořen mnoha zrníčky, slepenými k sobě. A mezi těmito zrnky jsou mezery. Čím jemnější písek, tím jsou menší. Těmito mezerami může sice bez problému proudit voda, avšak nečistoty se zde zachytí.
Je však samozřejmé, že i přes své vynikající vlastnosti nejde o žádné perpetuum mobile. I zde po nějaké době překročí množství zachycených nečistot takovou úroveň, že zkrátka svou schopnost ztratí. I proto je třeba filtrační písek pravidelně měnit.
Interval závisí především na tom, jak často je používán a s jakým množstvím nečistot se potýká. Je jasné, že pokud bude více namáhaný, nevydrží tak dlouho jako ten, přes který neteče tak špinavá voda.
Ať tak či tak, ideální je minimálně jednou za rok zkontrolovat, v jakém stavu se nachází, a pokud uvidíme, že zachycených nečistot je zde velké množství, zkrátka jej vyměníme. Tak si zajistíme, že nám bude fungovat celou sezónu.