Jestliže je zapotřebí ověřit nějakou tu listinu, nebo podpis, je potřeba vyrazit na příslušný úřad. Jsou zde ale i jiné možnosti, než jen úřady. Možnosti, které vám ušetří spoustu času a v neposlední řadě také cestu.
Pokud bychom hovořili o ověřování listin, ty jsou potřeba při vzniku nebo zániku obchodní společnosti, při zápisu do obchodního rejstříku apod.
Nejznámější jsou dva pojmy, čímž je vidimace a legalizace.
Vidimace slouží právě k ověřování listin. Nepotvrzuje se tím ale pravdivost uvedených údajů. Nelze ji ale provést, pokud se jedná o fotokopii, pokud je psaná v jiném jazyce, než je čeština nebo slovenština, nebo se neshoduje s listinou, ze které byla pořízena.
Pro vidimaci s sebou potřebujete akorát danou listinu.
Druhým pojmem je legalizace. Legalizace slouží k ověřování podpisů. Ověřuje se, zda listina byla opravdu podepsána ověřující osobou. Legalizací se ale opět nepotvrzuje správnost údajů. Nelze ji provést, pokud je podpis vyhotoven jinými písmeny, než je latinská abeceda, pokud neobsahuje žádný text apod.
Jestliže k tomu něco potřebujete, pak je to listina, na které by se měl podpis ověřit.
Legalizace daného podpisu stojí okolo třiceti korun. Poplatky jsou určeny sazebníkem zákona.
Legalizaci i vidimaci provádí všechny krajské nebo matriční úřady. Provádí jej ale i úřady obecní, pokud jsou stanoveny k provádění vidimace. Podpisy se nejčastěji ověřují podpisy na různých smlouvách, plné moci, výpovědích apod.
Žadatelů existuje mnoho. Mnozí z nich ale vůbec netuší, že provedení těchto úkonů je možné i na těch úřadech, které poskytují Czech Point. Ověřit podpis je tedy možné i na pobočkách České pošty.
Ověření je ale možné i u notáře. Poplatky jsou stejné, jako na úřadech, což je okolo třiceti korun za podpis či listinu.
Ověřit podpis jde tedy opravdu jednoduše. Stačí jen vědět, kam se vypravit.
Váš úředně ověřený podpis nebankovní hypotéka bude jistotou.