O rostlinné stravě byly napsány stohy knih a všechny se prakticky shodují na jednom zajímavém faktu: Tento způsob výživy přispívá ke zdravému životnímu stylu mnohem větší měrou než pravidelná konzumace masa, a zároveň je prevencí vůči rakovině přibližně ve 30–50 procentech případů. Masitá strava naopak nádorové bujení podporuje, zejména tím, že organismus zatěžuje mnoha metabolickými odpady a rovněž stresovými hormony vyplavenými v okamžiku usmrcení zvířete. Problematický je také živočišný tuk, ten by měl být nahrazen rostlinnými oleji, pokud možno lisovanými za studena, a dostatkem semen a ořechů.
Rostlinná semena nemusí být jen olejnatá, řadíme sem i plody luštěnin, obilovin a některých druhů zeleniny. Všechna semena jsou obecně lépe stravitelná, jestliže je necháme alespoň částečně vyklíčit, v tom okamžiku obsahují koncentrovaný objem živin a enzymů a prokazují našemu tělu významnou službu.
Naklíčená semínka brokolice – zázrak přírody
Jedním z nejvýznamnějších druhů zeleniny je hlávkové zelí, květák, brokolice a kapusta. Ta byla dokonce považována v Čechách za základ stravy, zejména v období středověku, až do konce 19. století. S nástupem průmyslově zpracovaných a dovážených potravin a surovin se její význam postupně snížil na minimum, což je velká chyba.
Dopřát si alespoň třikrát týdně tyto druhy zeleniny, ať už ve formě vařené, syrové, nebo jen jako vylisované šťávy, znamená udělat něco pro své vlastní zdraví. Značný zdravotní přínos vykazují i naklíčená semena brokolice. Brokolicové klíčky obsahují kromě velké dávky vitamínu C, vitamínů skupiny B, minerálů, stopových prvků a esenciálních aminokyselin také látku s názvem „Sulforafan“, a to dokonce ve stonásobném množství ve srovnání se samotnou brokolicí. Sulforafan aktivuje více než dvě stovky genů uvnitř buněk, které mohou být oslabené nesprávnou výživou a toxiny, a tím se do celého procesu zapojí dosud neaktivní enzymy, jejichž funkcí je detoxikovat organismus a působit jako významný antioxidant.